top of page
Sıkça Sorulan Sorular

Sizlerin aklında soru işareti kalmaması ve güveniniz çok önemli. Bu nedenle danışanların ilettiği bazı sorular, deneyimler ve bilgiler ışığında bir araya getirildi. Aşağıdaki bilgilere göz atabilir ve burada olmayan sorularınızda iletişime geçebilirsiniz.

Online danışmanlık ve koçluğun avantajları nelerdir? Neden Online danışmanlık / koçluk tercih edilmeli?

İhtiyaç duyduğunuz her zaman ve her durumda hizmet alabilirsiniz.
Covid-19 pandemi sürecinde yüz yüze gelmeden sağlıklı ve güvenli destek alma imkanınız olur.
Danışan kişinin kendi ortamında olması güven ve rahatlık verir.
Bulunduğu yerde yeterli danışmanlık hizmeti alma durumu olmayan, kırsalda oturan, evden çıkma engeli olanlar için rahat ulaşılabilirdir.
Zaman açısından esneklik ve tasarruf sağlar. İstediğiniz zamanda ve yolda vakit kaybetmeden hizmet alma imkanı sunar.
Fiyat açısından da daha uygundur.
İstenilen yerde, yapacaklarınızı çok fazla bölmeden size esneklik sağlar.
Destek almak için uzmanınızın olduğu şehirde olmanız gerekmez. Tatilde, seyahatte, dünyanın neresinde olursanız olun uzmanınıza ulaşabilmenin getirdiği mekânsal sınırsızlık sunar.

Yaşam koçluğu nedir? Neden bir yaşam koçuna ihtiyaç duyulur?

Koç, bir yaşam uzmanıdır; işinizin ve / veya kişisel yaşamınızın tüm alanlarını geliştirmenize yardımcı olan bir uzman, objektif ve olumlu bir destekçidir.
Yaşam koçu ile danışanı arasındaki sinerji, hareket gücü ve gayret yaratır. Motive edici en iyi hedefler belirlenir ve bu yolla danışan kendisini başarıya götüren yeni beceriler geliştirir.
Koçluk bir destek yapısı sağlar. Kendi yöntemlerimize bırakıldığında, çoğu insan iyi niyetlerle yola çıkar ve sonra bir engelle karşılaşır ve ya tamamen raydan çıkar ya da uzun bir süre ertelenir. Akredite bir Yaşam Koçu, hayattaki kaçınılmaz yol engellerini hızla aşmanızda stratejiler geliştirmenize yardımcı olurken uzun süreli değişim elde etmeniz için ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlar. Böylece daha az çabayla ve çok kısa bir sürede daha fazlasını başarabilirsiniz.

İlişki koçları ne yapar?

Çiftlerin, sosyal hayat ve iş hayatı içerisindeki bireylerin sağlıklı, güçlü ve etkili destek, bilgi ve rehberlikle ilişki hedeflerine ulaşabileceklerini varsayan, danışan odaklı profesyonel bir hizmet sunar.
Çözülmemiş ve çözülemeyen sorunlar, ilişkilerin başarısız olmasına neden olur ve İlişki Koçluğu ile önlenebilir veya üstesinden gelinebilir hale getirilir.
İlişki koçu, evliliklerde ve romantik birlikteliklerde ilişki kurmak için yaşamsal becerileri öğrenmede bireyleri ve çiftleri destekleyen kişidir. İlişki koçları size çatışma çözme becerileri geliştirmeyi öğretir ve samimiyeti ve keyfi derinleştirecek araçlar sunar.

Sağlıklı Yaşam ve spor koçu hayatıma ne katabilir?

Sağlıklı yaşam koçu bir bireyin hayatında başta sağlık ve spor olmak üzere ihtiyaç duyduğu tüm konularda onlara koçluk yapmaktadır. Spor çalışmaları ve beslenme alışkanlıklarını konusunda onları yönlendirir ve bu aşamada personal trainerlar ve diyetisyenlerle iş birliği yapar. Beslenme şekli ve sporla mutluluk arasında bir ilişki olduğu ortadadır; lakin birçoğumuz yanlış besleniyor ve giderek sağlıksız ve mutsuz oluyoruz. İşte burada sağlıklı yaşam koçları devreye girerek bu gidişe dur diyor.

Koçluğun danışmanlıktan, terapiden veya iyi arkadaştan farkı nedir?

Koçluk bir danışmanlık şekli olarak düşünülebilir. Bir çözüm öneren ve sizi uygulamaya bırakan pek çok danışmanın aksine, yaşam koçunuz değişiklikleri, yeni becerileri ve hedefleri bütünleştirmenize ve bunların gerçekten gerçekleştiğinden emin olmanıza yardımcı olmak için sizinle kalır. Yaşam koçluğunun birçok etkinliği olmasının başında gelen: bilgiye sahip olmak önemli bir şeydir fakat değişikliği gerçekten yapmak başka bir şeydir!
Yaşam koçluğu terapi değildir. Yaşam koçları geçmişe dayalı sorunlar veya travmalar üzerinde çalışmaz. Yaşam koçları psikolog veya psikoterapist değildir. Yaşam koçları bugüne ve danışanlarının gelecek için hedeflerine odaklanır. İnsanların ilerlemelerine ve onlara gerçekten istedikleri hayatı ve kariyeri verecek kişisel ve profesyonel hedefler belirlemelerine yardımcı oluyor.
Bir ya da iki, üç yakın arkadaşa sahip olmak harikadır. Ancak en iyi arkadaşınız, profesyonel veya özel yaşamınızın, işinizin en önemli yönleri hakkında size tavsiyede bulunacağına güvenebileceğiniz objektif bir profesyonel mi? Bazen arkadaşlarımız bize gerçeği istedikleri kadar söyleyemezler çünkü arkadaşlığı kaybetme riskini almak istemezler. İyi bir koç size gerçeği söylemekten asla korkmaz ve her an kovulmaya isteklidir. Neden hem en iyi arkadaşınız hem de profesyonel olarak eğitilmiş bir yaşam koçunuz olmasın?

Aile danışmanlığının amacı nedir? Aile danışmanlığı kapsamları nelerdir?

Aile danışmanlığının amacı, aile üyelerinin etkileşim kalıplarını keşfetmek; ailelere içlerinde yaşadıkları çatışmalara güvenli ve tarafsız bir ortamda çözüm bulmalarında profesyonel destek vermektir.  
Aile üyelerinden herhangi birinin yaşadığı sorunun etkisi tüm aileyi kapsar ve çözüm sürecinde ailenin tümü belirleyici bir rol taşır. İlişkiler açısından sorunları olan insanların, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olur.
Yeni yaşam düzenlemeleri, çocukların bakımı ve mali düzenlemeler konularını da kapsamaktadır aile danışmanlığı. Aileyi tümden etkileyen hastalık, ölüm, doğum, bağımlılık gibi sorunlarla baş etme sürecinde aileye profesyonel destek sağlamak da kapsamlar arasındadır.

Neden göçmen / gurbetçi koçluğu alınmalı? Türkiye dışında gurbetçi danışmanlığı alma süreci nasıl işliyor?

Gurbetçilere ve ulus aşırı göç edenlere yönelik koçluk ve danışmanlık, yer değiştirmeye, farklı bir ülkede ve kültürde olmanın getirdiği belirli zorluklara odaklanır.

İş, eğitim ve sosyal ortamınıza uyum sağlamanın yanı sıra kültürel, ailevi ve diğer sosyal, kişisel zorlukları belirleyip ele almanızı sağlar.

Göçmen /gurbetçi koçluğu ya da bir diğer deyişle ‘Gurbette Yaşayan Türkler Danışmanlığı’ birçok yaşam alanında anlam, memnuniyet ve başarı duygusu elde etmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Farklı bir sosyal yaşamda ve kültürde aile bireyleri arasında doğan çatışmalara, farklı bir topluma entegre olma süreçlerinden kaynaklanan problemlere destek sağlanmaktadır.

Birinci, ikinci ve üçüncü kuşak göçmenlerin aralarındaki farklılıklar ele alınarak kuşaklar arasındaki çatışmalar çözümlenmektedir.

Kendi ana dilinizde ve kültürünüzdeki bir uzmandan dünyanın neresinde olursanız olun online platformlar aracılığı ile danışmanlık hizmeti alabilme imkanı sunmaktadır.

Aradığınızı bulamadınız mı? Bize ulaşmanız yeterli.

bottom of page