top of page
Sıkça Sorulan Sorular

Aklınızda soru işareti kalmaması ve güveniniz bizim için çok önemli. Bu nedenle danışanların ilettiği bazı sorular, deneyimlerimiz ve bilgilerimiz ışığında cevaplandırıldı. Aşağıdaki bilgilere göz atabilir ve daha fazlası için

iletişime geçebilirsiniz.

 • Online danışmanlık ve koçluğun avantajları nelerdir? Neden Online danışmanlık / koçluk tercih edilmeli?
  Online danışmanlık ve koçluğun pek çok avantajı vardır ve tercih edilmesi için önemli sebepler bulunmaktadır. İşte bu avantajları daha güzel bir şekilde ifade eden bir ifade: Online danışmanlık ve koçluğun sunduğu avantajlar oldukça çeşitlidir. İlk olarak, ihtiyaç duyduğunuz her zaman ve her yerde online hizmet alabilirsiniz. Bu, sizin kendi ortamınızda bulunmanızı sağlayarak güven ve rahatlık hissi verir. Ayrıca, online danışmanlık ve koçluk, kırsal bölgelerde yaşayan veya evden çıkma engeli olan kişiler gibi, danışmanlık hizmetlerine ulaşma imkanı sınırlı olan kişiler için kolaylık sağlar. Uzmana ulaşma konusunda mekânsal engelleri ortadan kaldırarak, herkesin kolaylıkla erişebilmesini sağlar. Zaman açısından da esneklik ve tasarruf sağlar. Online hizmetler sayesinde istediğiniz zamanda ve yerde hizmet alabilirsiniz, böylece zamanınızı kaybetmezsiniz. Aynı zamanda online danışmanlık ve koçluk, fiziksel seyahat gerektirmediği için zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Fiyat açısından da daha avantajlıdır. Geleneksel danışmanlık hizmetlerine kıyasla daha uygun fiyatlar sunar. Bu da daha erişilebilir olmasını sağlar. Online danışmanlık ve koçluk aynı zamanda esneklik sunar. İstediğiniz yerde olmanıza bağlı olarak, günlük rutinlerinizi minimum seviyede etkilemeden hizmet almanızı sağlar. Uzmanınıza ulaşmak için fiziksel olarak aynı şehirde olmanız gerekmez. Son olarak, online hizmetler size mekânsal sınırsızlık sunar. Uzmanınızın bulunduğu şehirde olmanız gerekmez. Tatilde, seyahatte veya dünyanın herhangi bir yerinde olsanız bile uzmanınıza ulaşabilmenin rahatlığını yaşarsınız. Bu nedenlerle, online danışmanlık ve koçluk, esneklik, kolaylık, maliyet avantajı ve mekânsal sınırsızlık gibi faktörleri bir araya getirerek tercih edilmesi gereken bir seçenektir.
 • Yaşam koçluğu nedir? Neden bir yaşam koçuna ihtiyaç duyulur?
  Yaşam koçluğu, bir yaşam uzmanının rehberliğinde işinizin ve/veya kişisel yaşamınızın tüm alanlarını geliştirmenize yardımcı olan bir süreçtir. Bir yaşam koçu, sizin için objektif ve olumlu bir destekçi olarak hareket eder. Yaşam koçluğuyla birlikte danışan ve koç arasında bir sinerji oluşur. Bu sinerji, harekete geçme gücü ve gayreti tetikler. Koç, danışanın en iyi hedeflerini belirlemesine yardımcı olur ve bu hedeflere ulaşmak için yeni beceriler geliştirmesine destek olur. Koçluk, bir destek yapısı sağlar. İnsanlar genellikle iyi niyetlerle başladıkları hedeflerine ulaşırken engellerle karşılaşabilirler. Bu engeller karşısında ya tamamen pes ederler ya da hedeflerini uzun bir süre ertelemek durumunda kalırlar. Akredite bir yaşam koçu, hayattaki kaçınılmaz engelleri hızla aşmanız için stratejiler geliştirmenize yardımcı olur ve uzun vadeli değişim elde etmeniz için gereken desteği sağlar. Böylece daha az çaba harcayarak ve kısa sürede daha büyük başarılar elde etme potansiyeline sahip olursunuz. Bu nedenlerle, yaşam koçluğu bir rehberlik sürecidir ve bir yaşam koçuna ihtiyaç duyulmasının sebepleri, objektif destek, hedef belirleme, beceri geliştirme, engellerle başa çıkma ve uzun vadeli değişim elde etme arayışıdır. Yaşam koçluğu sayesinde potansiyelinizi keşfedebilir, hedeflerinizi gerçekleştirmek için daha güçlü bir şekilde ilerleyebilir ve tatmin edici bir hayat yaşama yolunda destek alabilirsiniz.
 • İlişki koçları ne yapar?
  İlişki koçları, çiftlere, sosyal ve iş hayatları içindeki bireylere sağlıklı, güçlü ve etkili ilişkiler kurmaları konusunda destek, bilgi ve rehberlik sağlayan danışan odaklı profesyonellerdir. İlişki koçluğu, çözülmemiş ve çözülemeyen sorunların ilişkilerin başarısız olmasına yol açabileceğini öngörerek, bu sorunların önlenebilir veya üstesinden gelinebilir hale getirilmesini hedefler. İlişki koçu, evliliklerde ve romantik ilişkilerde sağlıklı ilişki becerilerini öğrenmede bireylere ve çiftlere destek olan bir uzmandır. İlişki koçları, çatışma çözme becerilerini geliştirmeyi öğretir ve ilişkilerde samimiyeti derinleştirecek araçlar sunarlar. İlişki koçları, çiftlerin birbirleriyle daha sağlıklı bir iletişim kurmalarına, duygusal bağlarını güçlendirmelerine ve ilişkilerinde tatmin edici bir denge sağlamalarına yardımcı olurlar. Ayrıca, ilişki koçları, çiftlerin ortak hedefler belirlemelerine, problemleri çözmelerine ve ilişkilerini ilerletmelerine destek olurlar. Bu nedenlerle, ilişki koçları, çiftlere sağlıklı ve mutlu bir ilişki inşa etmeleri için gerekli araçları sunarak, ilişkilerindeki potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olurlar. İlişki koçluğu, çiftlerin daha derin bir bağ oluşturmaları, çatışmaları yönetmeleri ve tatmin edici bir ilişki deneyimi yaşamaları için önemli bir destek sağlar.
 • Koçluğun danışmanlıktan, terapiden veya iyi arkadaştan farkı nedir?
  Koçluk, danışmanlık, terapi veya bir iyi arkadaşlık ilişkisinden farklı bir yaklaşıma sahiptir. Koçluk, bir danışmanlık yöntemi olarak düşünülebilir. Ancak, birçok danışmanın aksine size çözüm önermek yerine uygulamayı size bırakan bir yaklaşımı benimser. Bir yaşam koçu, değişiklikleri, yeni becerileri ve hedefleri gerçekleştirmenize yardımcı olmak için sizi destekler ve bunların gerçekleştiğinden emin olmanızı sağlar. Yaşam koçluğunun en önemli yönlerinden biri, bilgiye sahip olmanın yanı sıra gerçek değişimi gerçekleştirmektir. Yaşam koçluğu terapi değildir. Yaşam koçları, geçmişe dayalı sorunlar veya travmalar üzerinde çalışmazlar. Ayrıca, bir yaşam koçu bir psikolog veya psikoterapist değildir. Yaşam koçları, danışanlarının bugüne ve gelecek için hedeflerine odaklanır. İnsanların ilerlemelerine ve gerçekten istedikleri yaşamı ve kariyeri elde etmelerine yardımcı olmak için kişisel ve profesyonel hedefler belirlemelerine destek olurlar. Bir veya iki yakın arkadaşa sahip olmak harikadır. Ancak en iyi arkadaşınız, iş veya özel yaşamınızın en önemli yönleri hakkında size objektif bir şekilde tavsiyede bulunabilecek bir profesyonel mi? Arkadaşlarımız bazen gerçeği söylemekten kaçınabilirler çünkü ilişkimizi riske atmaktan çekinirler. İyi bir koç ise her zaman size gerçeği söylemekten çekinmez ve sizi her zaman gelişmeye teşvik eder. Neden en iyi arkadaşınız ve aynı zamanda profesyonel bir yaşam koçunuz olmasın? Sonuç olarak, koçluk, danışmanlık, terapi veya arkadaşlık ilişkisinden farklı bir yaklaşım sunar. Koçluk, size gerçek değişimi sağlamak için geliştirilmiş bir süreçtir. Bir yaşam koçu, hedeflerinize ulaşmanızda size rehberlik eder, sizi destekler ve objektif bir bakış açısı sunar. Bu sayede potansiyelinizi ortaya çıkarabilir ve tatmin edici bir yaşamı ve kariyeri elde etme yolunda ilerleyebilirsiniz.
 • Aile danışmanlığının amacı nedir? Aile danışmanlığı kapsamları nelerdir?
  Aile danışmanlığının amacı, aile üyelerinin etkileşim kalıplarını keşfetmek ve içerisinde yaşadıkları çatışmaları güvenli ve tarafsız bir ortamda çözmelerine yardımcı olmaktır. Aile içerisinde herhangi bir bireyin yaşadığı sorunun tüm aileyi etkilediği ve çözüm sürecinde ailenin tamamının belirleyici bir rol oynadığı bilinciyle hareket eder. Aile danışmanlığı, ilişki sorunları yaşayan bireylere, evlilik, ayrılık ve boşanma süreçlerinde, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arası sorunların üstesinden daha kolaylıkla gelmelerine yardımcı olur. Aile danışmanlığı aynı zamanda yeni yaşam düzenlemeleri, çocuk bakımı ve mali düzenlemeler gibi konuları da kapsar. Aile danışmanları, aileyi etkileyen hastalık, ölüm, doğum, bağımlılık gibi zorluklarla başa çıkma sürecinde aileye profesyonel destek sağlamak için çalışırlar. Bu kapsamda, ailenin dayanışma gücünü artırarak sağlıklı bir iletişim kurmalarını, sorunları çözmek için etkili stratejiler geliştirmelerini ve aile ilişkilerini güçlendirmelerini amaçlarlar. Aile danışmanlığı, aile üyelerinin birbirleriyle daha iyi anlaşmalarını, duygusal bağlarını güçlendirmelerini ve sağlıklı bir aile dinamiği oluşturmalarını destekler. Bu sayede, ailenin her bireyi kendi ihtiyaçlarını ifade edebilir, çatışmaları çözebilir ve daha tatmin edici bir aile yaşamı sürdürebilir.
 • Neden göçmen / gurbetçi koçluğu alınmalı? Türkiye dışında gurbetçi danışmanlığı alma süreci nasıl işliyor?
  Gurbetçi veya göçmen koçluğu almanın önemli nedenleri vardır. Bu hizmet, yer değiştirmenin ve farklı bir ülkede, farklı bir kültürde yaşamanın getirdiği özel zorluklara odaklanır. Gurbetçi veya göçmen olarak, iş, eğitim ve sosyal çevreye uyum sağlama konularında destek sağlar. Ayrıca, kültürel, ailevi ve diğer sosyal veya kişisel zorlukları belirlemenize ve ele almanıza yardımcı olur. Göçmen veya gurbetçi koçluğu, size anlam, memnuniyet ve başarı hissi kazandırmak için birçok yaşam alanında tasarlanmıştır. Farklı bir sosyal yaşam ve kültürde, aile içinde ortaya çıkan çatışmalarla, yeni bir topluma uyum sağlama sürecinden kaynaklanan sorunlarla başa çıkmanıza destek sağlar. Aynı zamanda, birinci, ikinci veya üçüncü kuşak göçmenler arasındaki farklılıkları ele alarak kuşaklar arasındaki çatışmaları çözmenize yardımcı olur. Gurbetçi veya göçmen koçluğu, kendi ana dilinizde ve kültürünüzde uzman bir danışmandan dünyanın herhangi bir yerinde online platformlar aracılığıyla hizmet alabilme imkanı sunar. Bu sayede, uzman desteğiyle daha kolay bir şekilde uyum sağlayabilir, sorunları çözebilir ve daha tatmin edici bir göçmen deneyimi yaşayabilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı? Bize ulaşmanız yeterli.

bottom of page