top of page
Hakkımda

GÖZDE BUĞUŞ

SOSYOLOG - AİLE DANIŞMANI - YAŞAM KOÇU

Merhaba,
Doğma – büyüme Ankara’lı, 2 çocuk annesi bir Çorum Çerkeziyim. 
ODTÜ Sosyoloji Bölümünü bitirdikten sonra yine ODTÜ’de Bilim ve Teknoloji Politikaları Bölümünde yüksek lisansa başladım ve eş zamanlı olarak TÜBİTAK-ODTÜ ortak projesinde çalıştım.


Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümünde Yüksek Lisans Bilimsel Hazırlık Programını bitirdim. Bu süreçte kuramsal ve uygulamalı olarak evlilik terapisi dersleri aldım ve çeşitli sosyal çalışma alanlarında uygulamalar yaptım.


Ardından Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümünde Yüksek Lisans derslerini tamamladım. Kadın Eğitim Kültür Merkezinde bireylere, ailelere ve gençlere danışmanlıklar ve odak grup çalışmaları yaptım. İlerleyen aşamada, Ankara Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliğinde Akran Zorbalığı projesini yürüttüm.


Ergenlik odaklı proje kapsamında YİBO'lar, Yetiştirme Yurtları ve Sevgi Evlerinde çalıştım. Gençler, ergenler, bakım verenler ve eğitimcilerle ergenlik çalışmaları yürüttüm, eğitim ve seminerler verdim; alan çalışmaları ve ergen danışmanlığı yaptım.


Yeditepe üniversitesinde Aile Danışmanlığı, Beykoz Üniversitesinde Yaşam Koçluğu eğitimlerimi ve süpervizyonlarımı tamamladıktan sonra aile, birey ve genç & ergen odaklı çalışmalara ağırlık verdim. Mesleğime katkı sağlayan seminer ve kurslarla kendimi geliştirdim ve geliştirmekteyim. ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezinde Etkili Zaman Yönetimi;  İletişim Becerileri, Çatışma ve Çözüm Yolları eğitim programlarını tamamlayıp, alanda uygulamalı çalışmalar yürüttüm. 
   
Akademik ve bilimsel eksenli meslek yürütme odağımla kendimi güncelleme ve bilgilenmeye devam ederek Doğan Cüceloğlu anısına düzenlenen psikoloji zirvesinde Gülseren Budayıcıoğlu’ndan ve Türkiye’nin önde gelen terapist ve psikologlarından eğitimler aldım. ‘Yaşam boyu eğitim’ diyorum ve halen 2. üniversitem olarak Sosyal Hizmetler okuyorum.

Uzun yıllar akademik ve mesleki alanda farklı sosyokültürel yapılardaki bireylerle ve gruplarla çalışarak tecrübelendirdiğim vizyonumu aldığım eğitimlerle birleştirerek Neris Danışmanlığı hayata geçirdim. Neris Danışmanlık bünyesinde ailelere, çiftlere, genç ve ergenlere danışmanlık ve koçluk yapmakta; sosyolog, aile danışmanı ve yaşam koçu olarak mesleğimi icra etmekteyim. Güçlendirici, geliştirici ve eğitici seminerler ve atölyeler düzenlemekte, iş ortaklığı yaptığım eğitim kurumlarında koçluk ve danışmanlık eğitimleri vermekteyim.


Sosyal yaşantım ve çalışma hayatım süresinde birçok farklı ülkeye gitme, farklı kültürlerle ve yaşam dinamikleriyle tanışma fırsatlarım oldu. Serdeki ‘sosyolog’ mesleğimi de devreye soktuğumda, çevrimiçi teknolojiler sayesinde hizmetlerimi evrenselleştirmek adına ‘Yurt Dışı Türkler Danışmanlığı’ hizmetini başlattım.

Mesleki Yetkinlikler  ve Eğitimler

•    Aile Danışmanlığı, Yeditepe Üniversitesi
•    Yaşam Koçluğu, Beykoz Üniversitesi
•    İletişim Becerileri, Çatışma ve Çözüm Yolları, ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi
•    Etkili Zaman Yönetimi, ODTÜ Kültür Kongre Merkezi
•    Ergenlik ve Aile Eğitim Semineri, İl Genel Meclisi İ.Ö.O & AB Projesi
•    Hayatımız Kader Motifimiz, Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu
•    Fark Yaratmak, Ahmet Şerif İzgören
•    Korona Günlerinde Belirsizlikle Yaşamak, Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur 
•    Yeni Nesil Terapiler, Psikiyatrist Dr. İbrahim Bilgen
•    Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi, Prof. Dr. Zümra Atalay
•    Ebeveynlikte Doğru Bilinen Yanlışlar, Prof.Dr. Ayşe Bilge Selçuk
•    Fotoğrafçılık, AFSAD Fotoğraf Atölyesi 
•    Metin ve Senaryo Yazarlığı Eğitimi, Kültür Bakanlığı & FİYAB

İlgi Alanları

•    Psikoloji & Kişisel Gelişim
•    Sanat Terapisi (Sinema, fotoğraf, resim, edebiyat ve yazın)
•    Masal Terapi (Yetişkinlere Yönelik)
•    Yaratıcı Yazarlık
•    Sinema
•    Fotoğraf

NERİS DANIŞMANLIK

DANIŞMANLIK - KOÇLUK

Neris Danışmanlık, çevresindeki toplumsal dinamikleri göz önünde bulundurarak birey odaklı bir yaklaşımla danışanlarına çözümler sunma amacı güder. Bireysel, ailesel ve çevresel zorluklarla mücadele ettiğiniz her an yaşamınızı dönüştüren bir danışman olarak sizin yanınızda yer alıyoruz.

Yaşam koçluğu, size destek sağlayarak hedeflerinizi belirlemenize, kişisel ve profesyonel potansiyelinizi maksimize etmenize yardımcı olurken, aile danışmanlığı ise aile içi ilişkilerdeki çatışmaları çözüme kavuşturarak aile bütünlüğünüzü güçlendirir. Ayrıca göçmen koçluğu hizmetimizle de farklı kültürler arasındaki uyum sürecinde size rehberlik eder ve adaptasyon sürecindeki zorluklarla başa çıkmanızı destekleriz.

Günlük yaşamın içine sürüklediği kaygı, stres ve bunaltılardan çıkma çabalarınızda yanınızda durarak size destek oluyoruz. Sizlere sadece anlık çözümler sunmakla kalmayıp, kalıcı değişimi tetikleyerek hayatınızda olumlu dönüşümler yapmanızı sağlamak için buradayız. Danışmanlık hizmetlerimizle size rehberlik ederek, sizi destekleyici, yükseltici ve ilham verici bir yol arkadaşı olmak amacıyla faaliyet gösteriyoruz.

Her bireyin benzersiz ihtiyaçlarına odaklanıyor ve sizin potansiyelinizi keşfetmeniz, güçlü yönlerinizi ortaya çıkarmanız ve hedeflerinize ulaşmanız için size kişiselleştirilmiş bir yaklaşım sunuyoruz. Sizlere güvenli bir ortam sağlayarak içsel gücünüzü keşfetmenizi ve kendinize olan inancınızı artırmanızı destekliyoruz.

Neris Danışmanlık, uzman kadromuz ve geniş hizmet yelpazemizle sizin yanınızda olmayı ve sizinle birlikte yol almayı taahhüt ediyoruz. Size sıcak, anlayışlı ve empatik bir yaklaşımla rehberlik ederek, yaşamınızda istediğiniz değişimi gerçekleştirmeniz için elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

bottom of page